Tarçınlı Çay İle Kalori Yak

Tarçın beklide insanlık tarihinin en eski baharatlarından birisidir. Milattan önce 3000’l yıllarda Çinliler tarafından kullanılmaktaydı. Avrupa’ya 16. Yüzyılda geldi fakat o dönemlerde zengin baharatı olarak adlandırılıyordu. Latince adı cinnamomumdur. O dönemlerde Avrupa’nın en pahalı baharatıydı.

Bir ağaççık cinsidir. Güneydoğu Asya ve Güney baharatıdır. Tarçının 2 çeşidi vardır toz tarçın ve kabuk tarçın. Genelde toz tarçınlar tercih edilmektedir.. Ancak uzmanlar daha çok kabuk tarçının kullanılması gerektiğini söylüyor. Çünkü kabuklu tarçının ömrü daha uzundur ve uçucu yağlar bulundurur. Toz haline getirildiğinde ise uçucu yağlar etkisini kaybetmektedir. Eğer toz halde kullanmak gerekirse kabuklu tarçını döverek yada öğüterek de toz haline getirebilirsiniz. Tarçın kabuğu genellikle çaylarda,  et ve balık yemeklerinde tercih ediliyor. Eğer sağlıklı bir çay elde etmek istiyorsanız sıcak suyun içine 1 adet tarçın kabuğu, 1 tatlı kaşığı bal ve limon dilimi koyabilirsiniz. Peki tarçının sağlığa yararları nelerdir.

Tarçın kan şekerini dengelemektedir. Bu sebeple şeker hastalarına tarçın öneriliyor. Tarçın öksürüğü kesmektedir. Aynı zamanda üst solunum yolu rahatsızlıklarınızı tarçın yoluyla çözebilirsiniz. Tarçın balgam sökücüdür ve nefesinizi açmaya yarar.

İshaliniz varsa tarçınla bunu durdurmak mümkündür. Midenizi rahatlatır, iştahınızı açar ve vücudunuzdaki ödemleri atar. Tarçının gaz söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Damar hastalıklarından muzdarip olanlara tarçın önerilmektedir eğer düzenli kullanılırsa damar tıkanıklarını önlemektedir. Adet öncesinde kadınların yaşadığı gerginlikleri ve özellikle de sancıları azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir