Kuruyemişlerin Faydaları

Kuruyemişlerin faydaları

– Ayçekirdeği: Solunum sistemi hastalıklarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür ve sinir hastalıklarına iyi gelir. Ayrıca kolesterolü düşürerek damar sertliğine engel olmaktadır. Günde 50 gram ayçekirdeği çalışanların yorgunluğuna iyi gelir.

– Ceviz: Kansızlığa iyi gelir ve kandaki kolesterolün dengelenmesine neden olur. Beyin işlevlerini güçlendirir ve çocukların okul performanslarını güçlendirir. Fosfor ve kalsiyum ile kemikleri güçlendirir. Ceviz bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidanlar ile kanserle mücadele eder. Koroner damar hastalığı riskini azaltır. Kalp sağlığını korur. Safra kesesi oluşumunu engeller. Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı önlem alır. Mide gazlarını giderir. Akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasına yardımcı olur.

– Beyaz leblebi: Anne sütünü arttırır. Tokluk hissi verir ve kilo kaybetmeye neden olur. Yağ oranı sıfırdır. O nedenle de faydalıdır. Vücuttaki asit fazlasını alır ve mideyi rahatlatır.

– Sarı leblebi: Anne sütünü arttırır. Mideyi rahatlatır ve mide gazlarını alır. Tokluk hissi verir.

– Badem: Böbrek, karaciğer ve baş ağrılarını hafifletir. Ayrıca da zihinsel ve bedensel yorgunluğu alarak kişileri zinde tutar. Kanser riskini azaltır. Kan şekeri düzeyini dengeler. Kalp hastalığını azaltır.

– Patlamış mısır: A ve B2 vitaminlerinin yanı sıra fosfor, protein, kalsiyum ve demir içerir. Lifli gıdalar arasında bulunan mısır kan şekeri yükselimini dengeler. Kabızlığı önler ve koroner kalp hastalığı riskini azaltır.

– Fındık: Varis tedavisinde kullanılır. Cildi güzelleştirir. Yüksek tansiyon ve menopoza iyi gelir. Kalp krizi ve böbrekte kum oluşumuna karşı korur.

– Kabak çekirdeği: Bağırsak kurtlarını döker. İdrar yolunu temizler. Böbrekleri güçlendirir.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir