Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske

Hava değişimlerinden, saçlara düzleştirici, maşa uygulamasının sıklığından, sürekli boyamaktan saçlar zamanla gücünü yitirmeye başlar. Gücünü yitiren saçlar yıpranmaya ve kurumaya başlarlar. Cansız ve sönük saçlarda ise ne boya güzel durur ne de fön. Bu sebeple saçlarımızın güzel görünmesini istiyorsak onlara iyi bakmalı ve ihtiyaçlarını vermeliyiz.

Öncelikle saçlarımıza iyi davranmamız gereklidir. Kırık saçlardan sık sık kurtulmalı, doğru şampuanı seçmeli, saç diplerini pis bırakmamalı ve çok sık yıkamamalıyız. Sürekli toplu olan veya kapalı kalan saçlarda saç derisi hava almadığı içinde problemler meydana gelmektedir unutmamalısınız. Saçlarınız için pahalı ürünler kullanabileceğiniz gibi maliyeti oldukça düşük olan ve kimyasal içermeyen yöntemlere de başvurabilirsiniz. Bunun için öncelikle sülfatsız şampuanlar seçmelisiniz. Bıttım sabunu veya zeytinyağı sabunu da tercih edebilirsiniz. Bu sabunlar tamamen saf olmalarıyla beraber saçları yumuşak bırakmasıyla da ünlüdür. Bu sayede saç kremlerine ihtiyacınız da ortadan kalkacaktır. Öte yandan yumurta içerikli, kil içerikli, zeytinyağı ve bal içerikli maskeler saçları oldukça iyi beslemektedir. Saçlar için uygun olan yağlar cilt içinde uygun olduğu için aldığınız saçlar cildiniz içinde kullanabileceksiniz böylece uygun fiyatlı doğal bir ürünle birçok bakımınızı aynı anda yapmış olabileceksiniz.

Özellikle muz, çilek, avokado gibi meyveler direk olarak kuru saçlara yönelik kullanılabilecek meyvelerdir. Onarıcı ve besleyici özellikleri olması sayesinde kırıklara da iyi gelecektir. Etkilerini artırmak ve daha yumuşak bir sonuç için balla karıştırılabilir. Zeytinyağı, jojoba yağı, lavanta yağı gibi saç derisine içi gelen aynı zamanda saçlara bakım yapan yağlar bir arada kullanılabilir. Bunun yanı sıra keratin açısından zengin olan kükürtlü gıdalar tercih edilmelidir. Bunlar yumurta, kırmızı et, soğan, kuşkonmaz, brüksel lahanası gibi besinlerdir. Protein bakımından zengin olan tavuk eti, fasulye, kabuklu kuruyemişlerde de keratin oluşumunu sağlamakla insan vücudunda oluşan alfa keratinin üretimini hızlandırır ve vücudumuz saçlarımızı daha sağlıklı hale getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir