Kuru ve Pul Pul Dökülen Ciltler İçin Maskeler

Hardal Maskesi: 1 tatlı kaşığı bitkisel yağ, 1 yemek kaşığı hardal ve biraz kaynar su ekleyin. Karışımı maske kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletin ardından ılık su ile yıkayın. Bu karışım cildi nemlendirmenize ve yaşlanma belirtilerinin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

* * * * *

Kuru Cildi Nemlendirmek İçin Maske: 1 kaşık bal, 2 yemek kaşığı bitkisel yağ, 2 yumurta sarısı ve birazda sıcak su ekleyin. Karışımı maske kıvamına getirip yüzünüze sürün, 10-15 dakika bekletin. Yüzünüzü yıkamak için papatya ve ıhlamur çiçeğini kaynatıp 20 dakika dinlendirin, hazırladığınız bu su ile yüzünüzü yıkayın.

* * * * *

Besleyici Yüz Maskesi: 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı peynir, az miktarda ılık süt ve birazda ılık su ilave edebilirsiniz. Karışımı ezerek maske kıvamına getirin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın.

* * * * *

Pul Pul Dökülen Ciltler İçin Bakım: saf zeytinyağını hafif ılıklaştırın. Cildinizde dökülen derilerin bulunduğu yere bir pamuk yardımıyla sürün, yağı 30 dakika cildinizde tutup ardından yıkayınız.

* * * * *

Keten Tohumu Maskesi: 1 yemek kaşığı keten tohumunu 1 su bardağı su ile kaynatın. Kaynayan su çamur rengini alacaktır, bu suyu yüzünüze sürüp 10-15 dakika bekletin ardından yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maske cildinizdeki pul pul dökülen derilerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

* * * * *

Tereyağlı Maske: 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 kaşık yulaf unu, demlenmiş ıhlamur çiçeği suyu, bir miktar limon özü, mümkünse E ve A vitamini, birde birkaç damla tereyağı damlatın. Bu karışımı maske kıvamına getirip yüzünüze sürün, 10-15 dakika bekletip ardından ılık suyla yıkayınız

* * * * *

Yumurta Maskesi: 1 yumurta sarısı, 1 kaşık bitkisel yağ, üzüm, şeftali ve kayısı çekirdeği aromatik yağlarından da ilave edin, hafifçe ezilmiş yulaf gevreğini de ekledikten sonra karışımı maske kıvamına getirip sürün, 10-15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.  Bu maske ciltteki soyulmalara karşı etkili olacaktır.

* * * * *

Bitkisel Maske: 1 tutam civanperçemi, 1 tutam sarı kantaron, 1 tutam papatya, 3-4 adet şerbetçi otu kozalağı, 3-4 tane böğürtlen ya da çilek. Otların tamamını beraber demleyin ve 20 dakika dinlenmeye bırakın. 1 su bardağı bitki suyu, 1 çay kaşığı bal, 1 yumurta sarısı ile preslenen 1 adet elma suyunu ekleyin. Bu karışımın tamamını maske kıvamına gelene kadar karıştırıp yüzünüze sürün, 10-15 dakika kadar bekletip ılık su ile durulayın.

Maskelerin tamamını minimum 10 dakika bekletin. Maskelerdeki bitkileri demleyerek kullanın.

Not: Bitkiler demleme olarak hazırlandığında, 20 dakika dinlendikten sonra özünü bırakır.

Her maskeden sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayıp doğal nemlendirici krem sürün.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir