Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru saçlar, yağlı saçlar kadar başa bela bir durumudur. Aslında kuru saçlar ile baş etmek yağlı saçlardan muzdarip olanlara göre daha kolaydır.  Genel olarak kilo almak daha kolay iken vermek daha zordur bu şekilde düşünebiliriz. Saçları fazla yağdan arındırmak ve bunu uzun süreli olarak korumaya çalışmak biraz daha fazla zaman alabilir. Oysa kuru saçların tek istediği yağlar ve maskeler ile beslenmektir. Yağlı saçlarda da yakın problemler olsa da saçları eğitmek biraz daha zor olabiliyor.

Saçlarınız kuru ise öncelikle bunun sebebini bulmak gereklidir. Doğuştan kuru saçlara mı sahipsiniz, boya veya işlem dışında meydana gelen bir kuruluk mu yoksa mevsim değişikliğinden kaynaklı bir kuruluk mu? Buna cevap bulduktan sonra yapabilecekleriniz buna göre şekillenecektir. Eğer doğuştan gelen bir kuruluk varsa bunun için birkaç kür yetmeyecektir. Vücudunuzdaki değerleri kontrol ettirmenin yanı sıra saçlarınıza mütemadiyen bakım yapmak zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan eğer saçlar zararlı işlemler sonucunda kurumuşsa bu saçların bu işlemlere karsı dayanamadığını ve kendine korumaya aldığını gösterir. Saç derisi de buna tepki gösterebilir. Bu gibi durumlar da işlemlere bir süre ara verilmelidir. Bu süre zarfında saçları kestirmek oldukça yararlıdır. Ardından saçlara her banyodan önce zeytinyağı, lavanta yağı, badem yağı, Hindistancevizi yağı gibi yağlarla 15-20 şer dakikalık kürler yapılmalı. Saçlar kaynar suyla temas etmemeli ve yağlar saç diplerine masaj ile nüfuz ettirilmeli.

Eğer mevsimsel kuruluk yaşıyorsanız en kolay sonuca siz ulaşacaksınız. Bunun için yağlardan destek alabileceğiniz gibi 2-3 defa yumurtalı, zeytinyağlı ve ballı bir karışımı saç derinizde 3-4 saat bekleterek saç diplerinizi oldukça fazla nemlendirebilirsiniz. Dönüşümlü olarak Hindistan cevizi yağını geceden saçlarınıza sürüp yatarak uzunca bir süre saçlarınız neme doymasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir