Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir

Kuru meyvelerin faydaları şunlardır:

Kuru üzüm: Demir içeren üzüm kan yapar, içerdiği şeker nedeniyle de zihinsel ve bedensel olarak enerji verir. Diş çürümelerini engeller ve unutkanlığı azaltır. Ayrıca öksürük ve bronşite iyi gelir. Karaciğeri güçlendirir. Üzümde A, B1, B2, B6, C vitaminleri bulunmaktadır. Bunların haricinde ise demir, kalsiyum, fosfat, fosforik asit, organik asitler ile formik asit mineralleri bulunmaktadır. Üzüm ishal, zayıflık ve kansızlığa iyi gelir. Üzüm aynı zamanda potasyum içerir. Böylece de kemik gelişimi ve halsizliği giderir.

Kuru kayısı: Uyku verir ve sinirleri kuvvetlendirir. Ayrıca kabızlık sorununa iyi gelir ve içerdiği vitamin ve mineraller ile iştah açar ve kan yapar. A, B ve C vitaminler içerir. Ayrıca madensel tuzlar, şeker ve protein içerir. Ruhsal ve bedensel yorgunlukları alır ve cildi pürüzsüz yapar. Potasyum oranı ile kalp yetmezliği ve hepatit sorunlarına iyi gelir. Siroz ve böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Kalp kaslarını güçlendirir. Dişleri kuvvetlendirir. Ayrıca kansere karşı korur ve üremeye katkıları olur. Böbrekte taş oluşumu önler. 12 parmak bağırsağı üzerinde ve midede ülser oluşumunu önler. Kemikleri sağlamlaştırır.

Kuru hurma: B vitamini ile potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Kemik hastalıklarına iyi gelir. Öksürük ve boğa ağrıları ile bronşite iyi gelir. Kansere karşı korur ve bedensel ile zihinsel gelişimi sağlar.

Kuru incir: Bağırsaklarda bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürür. Kan şekerinin yükselmesini önler. Gelişim bozukluklarına iyi gelir. Demir sayesinde kan yapar ve protein sayesinde de hücreleri yeniler. Kemik sağlığı açısından önemlidir ve bağışıklık sistemini kansere karşı güçlendirir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir