Kumaşlar yıkandıktan sonra neden çeker

Bir kot pantolon aldığımızdan hemen paçalarını yaptırıp giymek isteriz. Ama daha sonra yıkandıktan sonra ne kadar çeker endişesi yaşarız. Çünkü çeken pantolonun boyunu uzatmak mümkün değildir. Peki, neden kumaşlar yıkanınca çekerler. Pantolonlar ıslandıklarında mı çeker? Yoksa kururken mi çeker? Pantolonun boyunu ayarlamadan önce kaç kere yıkamamız gerekir. Sıcak su da mı yıkamak gerekli, yoksa soğuk suda mı yıkanmalıdır?

Yünlü kumaşların ya da giysilerin çekme olayı biraz daha farklıdır. Nem ve ısı yünlü kumaşların sadece boylarını değil, çaplarında değiştirmektedir. Ham iplik kot kumaşı olurken daha dayanıklılığını artırmak için boylardaki liflere bükümler, ilave olur. Yani bir nevi düğümler olur. Liflerin bu genişlemesi ipliklerde ki bükümler arasındaki açıya da etki eder. İplerin boylarının kısalmasına neden olur.

Aslında kumaş ıslanınca lifler şiştiğinden boyun biraz uzaması gerekir. Bükümlerin açılarındaki deformasyonun oluşturduğu çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boylarında kısalma oluşur.

Kumaşlar yıkandıktan sonra kurutulduğunda şişmiş lifler eski durumuna gelir. Ama kumaş ilk ölçüsüne dönmez. Su, yüksek ısı, çalkalanma, sabun burada lifler arsında yağlayıcı etki yapar. Bu nedenler kumaşın çekmesine neden olur. Kumaş birkaç kez yıkandıktan sonra normal ölçülerine gelir. Bundan sonraki yıkamalarda kısalma meydana gelmez.

Bazen kumaşlar dikilmeden önce birkaç kez yıkama işlemine tabi tutulur. Özel bir işleme tabi tutulur. Bu gibi kumaşlarda çekme yüzde birden az olur. Alınan kot pantolonların boylarının tam olmasını istiyorsanız aldıktan sonra en az üç kere yıkama ve kurutma işleminden sonra paçalarını yaptırmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir