Kronik Yorgunlugun 10 Nedeni

Bazen insanlar sebepsiz yorgunluk, halsizlikten yakınıyor.

Böyle durumlar daima tekrarlanıyorsa, bunun nedenini mutlaka araştırmak gerekir ki, bu herhangi hastalığın veya bozulmanın işareti olabilir. Nedenler arasında:

  1. Gece uykunun az olması

Doktorların gözlemlerine göre, insan gece ortalama 6-8 saat yatmalıdır. Daima az uyuyan insan kendini yorgun, halsiz hissediyor. Bunu bilmenizde fayda var, doktorların görüşüne göre, daima 6 saatten az uyuyan insanlarda kanser hastalıkların riski artmış olur.

Eğer uykusuzluktan muzdarip oluyorsanız, mutlaka nevropatoloğa başvurun ve bu sorunu çözmek için uğraşmaya başlayın.

  1. Gece apnoe sendromu

Bazı insanlar gece 8 ve hatta bundan fazla saat uyuyor, fakat sabah kendini yorgun ve uykulu hissederler. Bunun sebebi gece apnoe sendromu. Böyle insanlarda gece sırasında sık sık nefes alır, insan kendisinden bağımsız olarak 1-2 dakikalık uyanıyor, fakat bunu hissetmiyor ve sonra yine uyur. Bu gece boyunca defalarca tekrarlanır. Sonuçta insan normal yatmıyor ve sabah kendini yorgun hissediyor.

Gece apnoe sendromu çok tehlikeli bir durumdur ki, hatta insanın uyku sırasında ölümü ile sonuçlanabilir.

  1. Eksik beslenme

Organizmanın normal işleyişi için ona belli miktarlarda besleyici (proteinler, karbohidratlar, yağlar vb.) maddeler gerekir. Bu maddeler vücuda gerekenden az miktarlarda dahil edildiğinde, insan çabuk yorulur, kendini sürekli halsiz hisseder.

  1. Anemi

Anemi zamanlarında insan vücudu oksijenle normal donanımlı değildir ki, bunun sonucunda insan kendini sürekli halsiz, uykulu hissediyor.

  1. Depresyon

Depesyon kendini hevessizlik, yorgunluk, iştahanın azalması, baş ağrısı vb. gibi semptomlarla göstermektedir. Eğer depresyonun belirtileri 1 haftadan fazla sürüyorsa ve artık geçmiyorsa doktora başvurmak gerekir.

  1.    Diyabet

Bu hastalık sırasında şeker vücudun hücrelerine veremez ve kanda birikir. Normal beslenmeye rağmen insanın vücudu sürekli açlık hissediyor. Sonuç olarak insan kendini halsiz, yorgun hissediyor.

  1. Organizma susuzlaşması

Susuzlaşma “sebepsiz” statik, yorgunluğun başlıca nedenlerinden biridir. Bazen insan hissetmiyor ki, susuzlaşır. Bu gün için çok miktarda çay, kahve, kola, enerji içecekleri alan insanların sık sık olur. Bu içeceklerin içeriğinde kafein maddesi var ki, bu madde vücudun susuzlaşmasına sebep olabilir.

Eğer su istiyorsanız, bu demektir ki, organizma artık susuzlaşmaya başlamıştır. Susuzlaşmanın gelişmesini beklemeyin – suyu daha az-az (her defasında 1/2 bardak), fakat daha sık için.

Gün içinde 2 litreden az olmayan temiz su için (eğer sağlığınız buna yol verirse – bazı hastalıklar sırasında suyun alımı aksine azaltılması gerekmektedir).

Doktorlar sabahları, her gıdayı almadan 10-20 dakika önce, fiziki meşgalelerden 20 dakika önce ve de yatmadan önce mutlaka su içmeyi tavsiye ediyor.

  1. Kalp hastalıkları

Yorgunluğun diğer yaygın nedeni kalp hastalıklarıdır. Eğer sıradan günlük işlerden sonra siz kendinizi aşırı yorgun ve halsiz hissediyorsanız, kardiyoloğun muayenesinden geçin.

  1. Onkoloji hastalıklar

Onkoloji hastalıkların semptomların biri sebepsiz yorgunluk ve halsizliktir. Eğer kendinizde sebepsiz yere ateş yükselmesi, vücudun herhangi bir bölümünde sürekli ağrılar vb. gibi şüpheli belirtileri gözlemliyorsanız, vakit kaybetmeden doktora başvurun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir