Kivi Maskeleri ile Doğal Güzellik

Kivi bakterileri öldürüyor, ölü cilt tabakasını temizliyor, cildi canlandırıyor. Kış aylarının ekşi meyvesi kivi cilt bakımında çok etkilidir. İçinde bulunan vitaminler sayesinde cilt üzerindeki ölü deriyi temizleyip cildi canlandırıyor.

 

Kivi vitamin deposudur

 

Kivi C vitamini açısından en zengin meyvelerden biridir. C Vitamininin kolajenin en iyi besinlerinden biri olduğu bilinmektedir. Bunun haricinde kivi, bir miktar B vitamini ve kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi zengin minerallerle de doludur. Bu minerallerin hepsi cildimize yararlıdır.

 

Kivi Maskeleri Hazırlama

 

Dilimlenmiş kivi halkaları

 

Olgunlaşmamış bir kivinin kabuklarını zar gibi soyun, keskin bir bıçakla, mümkün olduğu kadar ince dilimlere ayırın. Rahatça uzanıp, bu halkaları yüzünüze yerleştirin. Cilt tipinize göre 5-15 dakika kadar bu şekilde dinlenin.

 

Kivi Kompresi

 

Kiviyi blenderden geçirin, sıvı hale getirin. Bir tülbent veya sargı bezini hazırladığınız kivi suyuna batırarak, yüzünüze kompres yapın. 10 dakika yüzünüzde bekletin.

 

Kivi kremi

 

Kivi suyuna bir miktar kil ilave edin, tahta bir kaşıkla karıştırıp krem kıvamına getirin. Bu karışımı maske şeklinde yüzünüze sürüp, 10 dakika dinlenin. Maske özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için çok faydalıdır.

 

Kalın ve Yağlı Ciltler için Kivi

 

Cildiniz kalın ve yağlı ise, bu kivi maskeleri sizin için idealdir. Maske cildinizdeki gözenekleri sıkıştırır ve yağlanmayı dengeler. Mümkünse olgunlaşmamış kivi kullanmaya özen gösterin. Sivilceleriniz mevcutsa killi maskeyi tercih edin. Haftada 2 kere 15’er dakikalık maskeler sizin için yeterli olacaktır.

 

Yağlı ve İnce Ciltler için Kivi

 

Bu tip ciltler kadınlarda mevcuttur. Erkeklerin ciltleri genellikle daha yağlı ve kalındır. Maalesef ince ciltler kolayca sarkabilir. Kivi maskesi bu tip ciltler için çok uygundur. Bol miktarda C vitamini sayesinde kolajen üretimi artar ve cilt gerilir. Haftada 2 kere 5’er dakikalık maskeler sizin için yeterli olacaktır.

 

İnce ve Kuru Ciltler için Kivi

 

Bu cilt tipi en hassas cilt tipidir. Bakıma ihtiyacı fazladır. Kivinin kabuk kısmındaki C vitamini bu tip ciltlerin bakımı ve yenilenmesine yardımcı olur. Haftada 2 kere uygulayabilirsiniz. Ciltte tahrişe yol açmaması için maskeyi 5 dakikadan fazla tutmayın.

 

Normal Ciltler için Kivi

 

Kivi maskesi normal ciltleri daha da berraklaştırır ve rengini açar. Haftada 2 kere 10’ar dakikalık maskeler sizin için yeterli olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir