Kış Mevsiminde Kilo Aldıran Sebepler

Sonbaharda ve özellikle de kış aylarında insan vücudu kilo almaya elverişli oluyor ve bu kilo bünyeye göre 1 kilo ve 3 kilo arasında olarak değişim gösteriyor. 

Kış mevsimi genetik olarak yatkın özellik gösteren kişilerde depresyon eğilimini arttırmakta. İnsanlar bu duruma karşı kendisini daha mutlu ve huzurlu hissetmek için yaz aylarına oranla daha sık yemek yemeğe başlatmakta hatta bu durumu kontrolsüz gece atıştırmaları da takip etmektedir. Bu durumda daha fazla kalori almış oluyor ve bu kalorilerin kiloya döndüğünü kısa bir süre içerisinde fark ediyoruz.

Bilim adamlarının obezite hastaları üzerinde  yaptığı araştırmalara göre kilo alımında D vitamini eksikliği de önemli bir rol oynamakta. Obezite hastalarında D vitamininin eksik olmasını, D vitamini eksikliğinin kilo alımını kolaylaştırdığı gerçeğini ortaya koymakta

Kış mevsiminde daha az güneş ışığı alıyor olmamız ve soğuk havalardan korunmak için daha kalın giysiler giyerek güneş ışığının vücudumuza temasını engelliyor olmamızda kilo almamızda ki büyük etkenlerden biri. Ayrıca kış mevsiminde günlerin kısa olması da D vitamini eksikliğine yol açarak kilo alımında olumsuz etken olmakta.

Kış mevsiminde havaların soğuk olması nedeniyle spor ve egzersiz yapma alışkanlığının, sıcak ortamda durarak televizyon başında bir şeyler atıştırmaya dönüşüyor olması kilo almamıza neden olan başka bir etkendir. Bu nedenle metabolizmamızın durağan daha tutumlu olması kilo almamızı kolaylaştırıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir