Kış Çayı Hazırlama

 

Kışın hastalık ve yorgunlukla savaşacak çay tariflerini sizler için hazırladık. Henüz yazın başındayız ama birkaç ay sonra sonbaharla birlikte mevsimsel değişimler ve kendini halsiz hissetmeler başlayacağı için bir ön tedbir olarak sizler için yazı hazırlamak istedik..

Kış çayları olarak adlandırılan çayların tarifine geçmeden önce birkaç uyarı yapmakta fayda var. Kış çaylarını içerken kesinlikle yanında tatlı hiçbirşey yenmemeli ve içine şeker konmamalıdır. Sadece tatlı olarak çayın yanında kuru erik, incir ve üzüm gibi kuru meyveler yenmelidir. Bu meyveler çayın etkisini iyice arttıracaktır.

Kış çayı hazırlama: Kış aylarında zencefil, portakal, kuşburnu, papatya, nar ve ıhlamur çayları tüketilmektedir. Bir de bu çayların haricinde tarçın, mandalina kabuğu ve naneli papatya çayı kış çayları arasında bulunmaktadır.

Kış çayları türüne göre hazırlanır.

Kırmızı biber çayı hazırlanışı: Yarım mandalina, 1 tutam tarçın ve kırmızı biberi demliğe koy. Kaynar su ilave et 1 fincan kadar. 10 dakika demlemeye bırak.

Tarçın çayı hazırlama: Doğranmış zencefil köküne 4 tane karanfil ekle. Bunlara 1 tatlı kaşığı da tarçın koy. 1 litre soğuk suyu ilave et. Karışımı kaynat. Başka demlikte 2 yemek kaşığı çay demle ve bu çayı öteki çaya ilave et.

Mandalina kabuğu çayı hazırlama: Doğranmış mandalina kabuğu tozundan 1 çorba kaşığı kadar koy. Buna 1 tutam kuru gül yaprağı, kekik, aynısefa ve papatya ekle. 2 bardak suyu ilave et ve demlemeye bırak. İyice süz ve bal ekle.

Naneli papatya çayı hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı siyah çay, nane ve papatyanın üzerine 1.5 su bardağı kaynamış su koy. Demlemeye bırak ve limon ya da bal ekleyip servis yap.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir