Kış Ayakkabısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1)      Çok yumuşak ayakkabılar kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Çünkü yürüyüş halindeyken, ayağınız ayakkabının içinde dönerek dengenizin bozulmasına neden olur, aynı zaman da sürtünmeden dolayı ayağınızda nasır oluşur.

2)      Deri ayakkabı almaya özen gösterin

Plastik malzeme içeren ayakkabılardan uzak durarak, deri ayakkabı seçmeye özen gösterin, çünkü plastik malzeme içeren ayakkabılar ayağınızın şeklini alamaz. Esneklik olmadığı için nasır oluşumuna neden olur.

3)      Hava alabilen ayakkabıları tercih edin,

Özellikle bütün gün ayağınız ayakkabı içinde kalıyorsa, hava alabilen ayakkabılar sizin için şarttır. Ayak kokusu ve ayak sağlığı için ayaklarınızın nefes alması önemlidir.

4)      Kolaylıkla giyip, çıkartabileceğiniz ayakkabılar almaya özen gösterin,

Ayakkabıları giyerken ya da çıkartırken ayaklara hasra verildiği için, kolay giyip çıkartılabilen ayakkabı ayak sağlığı için önemlidir.

5)      Ayakkabı tabanının yumuşak olmasına özen gösterin,

Çünkü ayaklar sert zeminden gelen darbeleri hissetmemelidir, yani ayaklarınız ayakkabının içinde çıplak ayakla yürüyormuşçasına rahat olmalıdır.

6)      Bağcıklı ayakkabılar almaya özen gösterin,

Gün boyu ayaklarınız ayakkabının içinde kalıp rahatsız olabileceğinizi düşünerek bağcıklı ayakkabıları seçmeye özen gösterin, çünkü ayaklarınız ayakkabı içerisinde rahatsız olduğunda bağcıkları gevşetebilir ya da sıkıştırabilirsiniz, bu şekilde de ayaklarınızı rahat ettirme imkânınız olur.

7)      Az dikişli ayakkabılar seçmeye dikkat edin,

Sürtünme ve basınç oluşmaması için az dikişli ayakkabılar ayak sağlığı için önemlidir.

8)      Ayağınızın şekline uygun ayakkabı seçmeye çalışın,

Özellikle çizme alıyorsanız, topuğunun 3-5 cm yüksekliğinde ve vücut ağırlığını taşıyabilecek genişlikte olmasına dikkat etmelisiniz.

9)      Ayak numarasına göre ayakkabı seçilmelidir,

Ayakkabı alırken ne bir numara büyük nede bir numara küçük almayınız, ayak numaranıza göre ayağınızın içerisinde hareket etmemesini ve sıkıştırmamasını sağlayacak şekilde alınız.

10)   Ayakkabı almak için genelde öğleden sonra dışarı çıkın,

Çünkü öğleden sonra ayaklar şişmiş olacağı için ayaklarınızın en şiş haliyle ayakkabı almak  daha sonra rahat etmenizi sağlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir