Kesik Tedavisi Nasıl Yapılır

Kesik ve yaralanmalarda ciltte meydana gelen çizikler uzunca bir süre geçmezler. Çiziklerin geçmesi bir hayli zaman alır. Üstelik bazı çizikler de iz bırakır.

Küçük olan ancak derince izler bırakan kesikler ve yaralar tedavi edilmesi kolay olsa da geçmesi zaman alan şeylerdir. Kesik ve yaraların tedabisi için yaralı bölgeye sıcak su uygulamak gerekmektedir. Temiz su ile kesik ve yaralar öncelikle temizlenmelidir. Kesik ve yaraya kaynar ya da çok sıcak su tutmamak gerekmektedir. Aksi halde kan akışı hızlanacak ve yara daha da açılacaktır.

Kesik ve yaralanmalar önce temizlenmelidir ve ardından pansuman yapılarak sarılmalıdır. Kesik tedavisinde öncelikle kanamayı durdurmanız gerekmektedir. Kanama durduysa kesiği yıkamalı ve kuruyan kanın ve mikrobun temizlenmelidir. Kan durduktan sonra ve temizliği yapıldıktan sonra tedavi işlemine geçilebilir.

Kesik ya da yaralarda kanama durursa iyileşme hızı artar. Yapılan temizlik işlemiyle beraber mikrop kapması da önlenir. Temizlik işlemlerinin ardından bitkisel krem ya da losyon yardımıyla tedavi yapılabilir.

Eliniz kesildiğinde ya da yaralandığında elinizdeki kiri tam olarak temizleyebilmek içib yarayı merkezden kenarlara doğru yıkayın. Daha sonra da kadife çiçeği karışımını kullanın. Kadife çiçeği karışımı antiseptik olarak iş görür.

Kanamayı durdurmak için:

1 çay kaşığı çoban çantası tentürünü sıcak su ile karıştırın ve daha sonrasında da bez ile yaranın üzerinde bekletin.

Ayrıca kadife çiçeği ya da çay ağacı kremini sürün ve yara bandı ile kapatın.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir