Keki Kabartmanın Püf Noktaları

Kabarık kekler pişirmek ve bu kekleri herkesle gururla paylaşmak mı istiyorsanız? O zaman doğru yerdesiniz. Dekolte Kadın olarak sizlere bu konuda yardımcı olalım dedik ve güzel görünümlü kabarmış kekler nasıl yapılır bir yazı hazırladık.

Kek hanımların pişirmeyi sevdiği hamur işi tariflerinin başında gelir. Kek, 5 çaylarının daimi dostu, en tatlı sohbetlerin eşlikçisidir. Annelerimizin hızlıca yapıp fırına attığı kekleri nasıl da dört gözle beklerdik.

Kek bazısının elinde iyi kabarır, bazısı ne yapsa kıvamını tutturamaz. İyi kabaran kek yapmanın herkese göre püf noktaları vardır. Biz bu yazımızda herkesçe kabul gören püf noktalardan bahsedeceğiz.

En önemli püf nokta kek yaparken kullanacağımız süt, yumurta, yoğurt, yağ vb. malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır. Malzemelerden yumurta ve şeker köpük köpük olana kadar mikserle iyice çırpılmalıdır. Sonrasında süt, un, yağ gibi malzemeler tahta bir kaşık yardımıyla karışımın köpüğünü kaybetmeden karıştırılmalıdır. Ayrıca kekin iyi kabarması için unu mutlaka elemeniz gerekir.

Cevizli kek, üzümlü kek, fındıklı kek yaparken kek karışımı biraz daha kıvamlı olmalıdır. Bu malzemeleri, kek karışımını fırına koymadan hemen önce katmakta fayda vardır.

Tepsiye kek karışımını dökmeden tepsiyi ve fırını önden ısıtmak kekin kabarması için önemlidir. Kekin içi iyice pişsin istiyorsanız fırının sıcaklığını 180 dereceye ayarlayabilirsiniz. Keki fırından çıkaracağınıza yakın ısıyı 150-160 derece civarına düşürürseniz kek içini çeker ve hamur olmaz.

Annelerimiz kek pişirmek için alüminyum tepsiler kullanırlardı. Hem kekleri güzel kabarır hem de lokum gibi yumuşacık olurdu. Yemekle tadına doyamazdık. Şimdi hazır kek kalıpları çıktı. İyi seçilmiş kaliteli bir kek kalıbı, daha kabarık keklerin olmazsa olmazıdır. Keki kalıbının tabanı çok kalın olmamalıdır. Kâğıt veya silikon muffin kalıplarda kekler daha hızlı pişer. Kek pişerken fırının kapağı sürekli açılmamalıdır. Fırın ısısını kaybeder ve kekler istediğimiz gibi kabarmaz. Mümkünse ilk 30 dakika fırının kapağından uzak durun. Kekin pişip pişmediğini bir kürdan yardımıyla anlayabilirsiniz.

Pişen keki sıcakken düz bir zemine koymak yerine ızgara gibi elekle bir şeyin üzerine koyarsanız kekte çökme olmaz.

Püf noktalarımızı öğrendik. Sıra kek pişirmeye geldi. Hadi bakalım bayanlar. Hünerlerinizi gösterin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir