Kehribar Taşını Parlatma Yöntemleri

Kehribar taşını parlatma yöntemleri nelerdir?

Bu konuya değinmeden önce sizlere kehribar nedir ve nasıl taştır onun hakkında bilgi vermek istiyorum. Kehribar bilindiği üzere çok yaşlı bir taştır. Uzun yıllar boyunca hayat sürmüş ve geniş alanlarda hüküm sürmüş bir taş cinsidir. Tropik bölgelerde ağaçlarda meydana gelen reçinenin fosilleşmesi sonucu meydana gelir ve bu nedenle ağaç reçinesi ile kehribarın da rengi aynıdır. Her ikisinde de bal rengi vardır. Kehribar taşı ağaç reçinesinden gelmektedir.

Kozalaklı ağaçlardan çıkan reçinenin fosilleşmesi sonucu oluşan bu güzide taş, yıllar boyunca birçok aksesuarda kullanılmıştır. Reçinenin yani ağaçları koruyan organizmanın taşlaşması sonucu meydana gelen bu taştan kolye, tesbih ya da bileklik gibi süs eşyaları yapılmaktadır. Kendiniz ya da sevdikleriniz için aldığınız bu süs eşyaları zaman içerisinde kararmakta ve eski görünümlerini kaybetmedirler. Biz de size kehribar taşını nasıl parlatacağınızın bilgisini aktaracağız.

Kehribar taşı nasıl parlatılır, kehribar taşını parlatma yöntemleri nelerdir?

– Kehribar taşını bir miktar ispirtolu pamuk ile silin. Onu da yumuşak bir bez ile silin ve parlatın. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Kehribar taşları içlerinde fosil barındırırlar. Bu nedenle de ne kadar dikkat etsek de zaman içerisinde eskirler ve matlaşarak ilk günlerindeki görüntülerinden uzaklaşırlar. Siz de kehribar taşlı süs eşyalarınızı çok seviyor ve atmaya kıyamıyorsanız onları ispirtolu pamuk ile temizleyerek yenileyebilir ve göğsünüzde onu gururla taşıyabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir