Kegel Egzersizleri Nelerdir Ve Nasıl Yapılır

Kadınlarda doğum sonrasında vajinada genişleme ve şekil bozuklukları görülür. Kegel egzersizler hem bu bozukluğu gidermeye yarar hem de idrar kaçırma sorunu olan kadınları günlük hayatlarını kolaylaştırır.

Kegel Hareketleri Nasıl Yapılır?

Kadınların çoğu öksürürken, gülerken veya diğer zorlu işleri yaparken idrar kaçırabilirler.  Pelvik taban egzersizi bu sorun için idealdir. İdrar kaçırmamak için egzersiz yaparken vajinada bir tampon olduğunu düşünerek düşmesini engellemek için kaslarınızı iyice sıkın. Sıktığınız kaslar gerildikçe çalışma hedefine ulaşır.

Doğumdan sonra on santimetreye varan ölçüde genişleyen vajina her ne kadar kendi kendini toplasa da deride sarkma ve doğum izleri görülmeye devam eder. Kadınlarda vajina daralmasını kolaylaştıran Kegel hareketleri düzenli olarak yapıldığında etkili olan hareketlerdir. Hareketler şu aralıklarla tekrar edilir:

İlk hareketler: 25 defa vajina kasma hareketi yapın. (bacak aranızda bir şey tutuyormuş ve bunu düşürmemeniz gerekiyor gibi). Her kasma hareketi 5-6 saniye sürer ve bunu 10 defa tekrarlayın. İlk hafta içinde bu sayıyı 50’ye çıkarın.

  • İkinci hafta, kasma sayının daha da artırarak 75 yapın. 3 defa 6 saniye kendinizi tutarak uygulayın.
  • Bir aya yaklaştığınızda sayıyı iyice artırın ve 100’ü hedefleyin. Kaslarınız harekete alışmış olacağından çok daha rahat yaparsınız ve sıkılaşmayı yavaş yavaş hissedersiniz.

Kegel hareketleri birçok açıdan kadınların cinsel bölgelerine yarar sağar. Vajina daralması ve kasık bölgesinin çalışmasına bağlı olarak cinsel isteği artırıcı özellikleri de vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir