Kefirin Faydaları

Kefir ayrandan sonra ikinci sırada yer alan en lezzetli süt ürünlerinden biridir. Kefir biraz ekşi haliyle her ne kadar herkesin damak zevkine uymasa da etkileri ve sağladıkları tadının çok ötesindedir. Kefir probiyotik bakteriler içermektedir ve bu bakteriler de bir numaralı bağırsak dostudur. Kefir içimi hem lezzetli hem de sağlık kaynağıdır.

Kefir yoğurda tat olarak da çok benzer. Sadece yoğurdun ekşimiş hali gibidir. Kefiri içmek için çok önemli nedenler vardır. Kefir Orta Asya’ya özgü bir içecektir. Yapımı biraz zahmetli gibi görünse de sanıldığı kadar zor değildir.

Kefir temiz bir kavanozun içinde yapılmalıdır. Kefir sadece 2 yemek kaşığı kefir mantarı ve 1 litre ılık süt ile yapılmaktadır. Gördüğünüz gibi kefiri hazırlamak son derece kolaydır. Kefiri yaparken 2 yemek kaşığı yemek mantarı ile 1 litre ılık sütü karıştırıyorsunuz ve bu karışımı akşamdan sabaha kadar oda sıcaklığında bekletiyorsunuz. Tadı ayrana benzeyen bu içecek son derece faydalıdır. Hatta faydası ayrandan da fazladır. Burada önemli olan madde kefir mantarıdır. Kefir mantarı gece boyunca ılık sütün içerisine süzülür. Daha sonra da kefir mantarlardan arındırılır ve aç karnına içilirse mide ve bağırsaklara iyi gelir.

Kefirin faydaları şunlardır:

Hemen hemen her derde çaredir. Kefir uzun yaşamın sırrıdır. Oda sıcaklığında mayalanır. Isıtma ya da pişirme istemez. Bu nedenle vitamin ve minerallerinden birşey kaybetmez. Yüzde 100 sağlıklıdır.

Kefir mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Romatizma, migren ve eklem iltihabına iyi gelir. Alerji ve kansere iyi gelir ayrıca da bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu toksinlerinden arındırır.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir