Katı Sabun mu Daha İyi Sıvı Sabun mu?

Katı Sabun mu Daha İyi Sıvı Sabun mu?

Buna net olarak doğal sabun cevabını vermek istiyorum. Aslında genel olarak ikisinin de yakın ürünlerden üretildiğini bilmekte fayda var. Ama genel olarak tabi ki bakterileri üzerinde taşımamasından ve devamlı kapalı olması açısından bakarsan sıvı sabun daha iyi gelebilir. Fakat burada biraz da ihtiyaçlar önemlidir. Doğal içerikli sabuklardan yararlanırken cildinizin sadece temizlenmesi mi yoksa temizlenirken biraz da nemlenmesi gibi sorular ortaya çıkar. Genel olarak nem arayanlar için katı sabunlarda gliserin oranı yüksek sabun bulmak biraz daha zorlaşabiliyor. Ama doğal ve nem bazlı bir katı sabunu iyi muhafaza edebileceğinizi düşüyorsanız tercih edebilirsiniz. Buna karşılık sıvı sabunlarda kimyasal ürünler ile karşılaşma olasılığı daha fazladır.

%100 doğal içerikli kadı sabunlar %100 doğal içerikli sıvı sabunlara göre biraz daha uygun fiyatlıdır. Örneğin bir Hindistan cevizi yağlı sabun, zeytinyağlı sabun, kükürtlü veya killi sabun gibi sabunlar uygun fiyatlara satılmaktadır. Sıvı sabun daha teknolojik bir ürün olması hasebiyle biraz daha fiyatlıdır. Zaten artık olması gerekenin aksine yararlı ürünler kendine ayrı bir pazar oluşturmuş ve fahiş fiyatlardan kendini sattırmaktadır.

Evde birçok ürünü kendimiz yapabildiğimiz gibi sıvı veya katı sabunlarımızı da evde yapabiliriz. İstediğimiz doğal yağları içine katabilir, Hindistan cevizi gibi lavanta yağı gibi yağları da esans olarak kullanabiliriz. Mesela zeytinyağlı sıvı sabun elde etmek için doğal kokusuz saf bir sabun rendelenir, sıcak suyla bu sabun iyice eritilir, ardından uygun miktarca tercih edildiği kadar zeytinyağı eklenerek doğal bir sabun elde edilebilir. Eğer çok daha profesyonel bir ürün istiyorsanız gliserin ve potasyum kostiği ile beraber Hindistancevizi yapı, hint yağı, zeytinyağı gibi ürünleri bir arada kullanarak  doğal ve güvenilir sabunlarınızı elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir