Karatay Diyetine Göre Türk Halkının Beslenme Alışkanlıkları

Prof. Dr. Canan Karatay akademik çalışmalarını Karatay Diyeti kitabı ile milyonlara iletmeyi başardı. 4 farklı kıtada yaptığı çalışmalar sonucu Türk haklının beslenme ve sağlık alışkanlıklarını tespit ederek doğru beslenme hakkında bilmemiz gerekenleri bizlerle paylaştı. Türk halkının 4 karakteristik özelliğini aşağıdaki şekilde belirtti.

1) Türk halkının en büyük sorunu hareketsizlik. Kimimiz için neden yoğun iş temposu kimimiz içinse spor yapacak yer olmaması. Fakat ortak özellik spordan uzak bir hayat yaşamamız. Aslında Canan Karatay’ın spordan kastı spor salonlarda ağırlık çalışmak veya koşu bandı üzerinde saatlerce hareket etmek değil. Spor aslında 30 dk. lık bir yürüyüş veya yüzme olabilir. Her gün alışkanlık haline getireceğiniz yürüyüş sağlığa kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

2) Tatlı ekmek ve unlu gıdalar Türk kültüründe özel bir yere sahip. Bu lezzetli gıdalar bizi kendilerine sürekli çekmekte. Fırınlardan aldığımız ekmekteki tuzun miktarından dolayı şişkinlik halsizlik çarpıntıya neden olabilmekte. Sağlığa kavuşmak için bu 3 gıdadan uzak durmamız gerekiyor. Bu ürünlerin zararları Canan Hoca’nın kitaplarında ayrıntılı olarak anlatılmış.

3) Ülkemizin taze meyve cenneti olması bizler için çok sağlıklı gözükse de miktarını kaçırdığımız meyve öğünleri kilo almamızı kolaylaştırmakta. Aslında meyve kadar çok bulunan kuruyemişi tercih etmemiz sağlık açısından çok daha yararlı.

4) Son olarak Türkiye’de senelerce söylenmiş Yumurta yemeyin Kırmızı etten uzak durun Kuruyemişler kilo yapar gibi sözler bizi sağlıklı besinlerden uzak tuttu. Bu sözler senelerce doğru olarak bilindiyse de Canan Karatay ile birlikte hatalı olduğunu öğrendik. Gene kitaplarında ayrıntıları ile bu besinlerin ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatmakta.

Sağlıklı bir hayat hepimizin uğrunda yüzlerce lira dökebileceğimiz bir istek. Aslında sağlıklı bir hayata kavuşmak için temel yanlışlardan uzak durup gerekli önlemleri almamız yeterli.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir