Karatay Diyeti

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. M.Canan Efendigil KARATAY Karatay Diyeti Kitabının Yazarıdır. Bu kitaba göre alışılmışın dışında farklı bir diyetten bahsedilmektedir.

Karatay diyeti nedir ve Karatay diyeti nasıl yapılır?

Karatay diyeti olarak geçen isim aslında bir diyet değildir, bir yaşam biçimidir. Sağlıklı bir yaşam için dikkat edilmesi gereken, hayat içinde püf noktalar da denilebilir. Türk toplumu olarak hareketsiz bir toplum olduğumuz gerçektir, çok fazla ekmek tüketmekteyiz, aynı zamanda bol bol da meyve suyu tüketmekteyiz. Bolca ekmek ve meyve suyu tüketmek yerine balık tüketimini artırmalıyız.

Karaciğerdeki yağlanmaları azaltmak için öncelikle ekmek ve aşırı şeker tüketimini sonlandırmalıyız. Önemli olan şey sağlık bir şekilde kilo vermek ve o kilolarda kalabilmektir. Diyet yapan kişilerde meyve tüketimi normalle göre artmaktadır, ancak meyvede ekmek ve şeker gibi kalori alınmasına neden olur. Bu nedenle meyve tüketimi de dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisidir.

Sık Yemek Yemeyin:

İnsülin direnci sürekli yemek yendiği takdirde kırılamaz. Bu nedenle az ve doğru yemek yenilmelidir. 3 öğün şeklinde tok olarak yemek yenilmelidir.

Kahvaltı:

24 saattin en önemli öğünü kahvaltı olduğu için, kahvaltıya özen gösterilmelidir. Her gün 2 yumurta  ya da  pastırmalı yumurta veya menemen gibi yiyecekler Karatay diyetinde olmazsa olmazlardan olup, tüketilebileceği belirtilmektedir. Aynı zamanda alışılmışın dışında kibrit kutusu kadar değil avuç içi kadar peynir, salata, 10-15 tane zeytin, ekmek yerine 1 fincan ceviz tüketilmelidir. Karatay diyetine göre özellikle zayıflamak isteyenler asla ekmek tüketmeyecek çünkü ekmek insülin değerlerini artırmaktadır.

İnsülin yağları depo eden hormondur. Az veya sık yediğimiz zaman sürekli yağlar bu depoya gönderilir. Yemek yediğimiz zaman insülin yükselir ve 2 saat sonra düşmeye başlar ve bu şekilde acıkma hissi ortaya çıkar.

Ancak kuvvetli bir kahvaltı yapıldığında gün boyu acıkılmaz. Bu sayede leptin hormonu devreye girer ve kendi vücut yağlarımızı ara öğün olarak kullanır, bu şekilde de acıkılmaz. Sık yemek yenildiğinde  karaciğer ve pankreas yorulur, bu sebep sık yemek yenmemelidir.

Kilo vermek için insülin direnci düşürülmelidir:

İnsülin düşmanı olan ekmekle işe başlanmalıdır. Ekmek yerine ceviz tüketilebilir. Bu şekilde hem acıkılmaz hem de bazen ve göbek yağları erir. Ancak bu yağlar yılların bikrimi olduğu için kısa sürede gitmez, bu nedenle yediklerinize dikkat ederek kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Yediklerine dikkat edilirken su tüketimi Karatay diyetinde de önemli bir yere sahiptir, yani 24 saat boyunca mutlaka bol bol su tüketilmelidir.

Öğle yemeğinde:

Eğer sabah güzel bir kahvaltı yaptıysanız ve öğle yemeğinde acıkmadıysanız, yemek yemeye bilirsiniz. Yemek yerine 1 fincan fındık ya da fıstık yenilebilir. Karatay diyetinde lahmacun en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak kabul edilmektedir. İnce hamurla yapılmış lahmacunun faydalı olmasının nedeni ise üzerinde sebze ev et olmasıdır, aynı zamanda yanında soğanı ve maydanozunun da olmasıdır.

Akşam Yemeği:

Tavuk tüketimi önemlidir. Ancak köy tavukları gibi doğal ortamlarda büyüne tavukların tüketimine özen gösterilmelidir. Aynı zamanda kebap ve baklagillerin, ekmeksiz tüketimi de yapılabilir.

Balık tüketiminin de Karatay diyetinde yeri büyüktür. Ancak balığı mısır unu ile kızardığınızda kansorejen madde ortaya çıkmaktadır.

Karatay diyetinde akşam yemeğinde dikkat edilmesi gereken önemli nokta; akşam 8 den sonra yemek yenilmemelidir.

Anlaşıldığı gibi Karatay diyeti normal bilinen diyetlerden farklı olup, yemek yeme anlayışı da farklıdır. Ancak belirdiğimiz gibi aslında bu diyet değil yaşam biçimidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir