Kansızlık-Demir Eksikliği Anemisi

Çocuklarda kansızlık hastalığı nedir: Kırmızı kan hücreleri sayısının o yaş grubundaki normal değerlerin altına düşmesi ile meydana gelen bir hastalıktır.

Çocuklarda kansızlık hastalığı nedir: Bu hastalık yaz mevsiminde dahi üşümenize sebep olur. Toplumumuz oldukça yaygın olan bu hastalığın diğer belirtileri ise halsizlik, yorucu bir iş yapılmamasına rağmen nefes nefese kalmak ve kalp çarpıntısıdır. Kansızlık, yaz kış üşüme ve el ayaklarda soğukluğa neden olur.

Çocuklarda kansızlık hastalığının sebebi nedir: Dengeli düzensiz beslenen çocuklarda meydana çıkan demir eksikliği, alınan demirin her hangi bir nedenle sindirim sistemi tarafından yeterince emilememesi kansızlık hastalığının başlıca nedenlerindendir. Bunların yanı sıra kan kaybından meydana gelecek demir eksikliği ya da meydana gelecek bir hastalık.

Çocuklarda kansızlık hastalığının tedavisi nasıl yapılır: Bu hastalığın tedavisinden izlenen yol ağız yoluyla demir hapı alımıdır. Yaklaşık 2 ay içerisinde hasta normale dönse de demir depolarının dolması için tedavi uzun bir süre devam eder. Bebekler ise damla yâda şurup ile tedavisi mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir