İş Kıyafetleri Temizlemenin Yolları

İş kıyafetleri en çok kullanılan ve yıpranan kıyafetler arasında ilk sırada gelir. Özellikle ağır sanayi kollarında çalışıyorsanız elbiseleriniz gün aşırı kirlenir. Elbiseler genelde yağ ve pas lekeleri ile karşı karşıya kalır. Bu lekeler de en zor lekelerdendir.

Aşırı kirlenmiş iş elbiseleri yedekli olsa bile yine de elbisedeki kirlerin hemen temizlenerek kurutulması ve yedek olarak çalışan kişiye temin edilmelidir. Ancak gelin görün ki lekeler inatçı olduğu için çıkarması bir dert kurutması bir derttir.

Aşırı yağlanmış ve kirlenmiş iş elbiselerini temizlemenin yolları ise şöyledir:

– İlk önce çamaşır sabunu edinin ve bu elbiseleri bununla silin. Daha sonra da kıyafetleri rulo yapın. Plastik bir çanta içinde en az 12 saat olmak üzere bekletin ve mümkünse çamaşır makinenizin uzun programında 1 saatten uzun süre yıkayın. Çamaşırları platik çantadan çıkardıktan sonra sıcak ve bol köpüklü programda yıkayın. Hatta bazı makinelerde ön yıkama programı var. Bu program varsa kıyafeti önceden bir ön yıkama programından geçirin. Ardından da uzun programa alın.

– Yağlı iş tulumları talk pudrası ile rahatlıkla temizlenmektedir. Öncelikle iş tulumlarını pudralamalısınız. Ardından da bu lekeyi bir fırça ile fırçalamalısınız. Tulumları fırçaladıktan sonra plastik poşete sarın ve 12 saat bekletin. Daha sonra da pudraları silkeleyerek kıyafetin üzerindeki pudralardan kurtulun ve tulumu sabun ile ovun. Ardından da çamaşır makinesinin uzun programında yıkayın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir