İğde Saklama Yöntemleri Nelerdir

İğdenin raf ömrü nasıl uzatılır?

İğde hemen herkesin sevdiği meyvelerden biridir. İğneyi sevenler ondan vazgeçemez. İğde meyvesi hem sağlıklı hem de insan vücudunu destekleyici özelliklere sahiptir. İğde meyvesi gripten öksürüğe, böbrek taşlarından bağışıklık sistemine kadar birçok şeye iyi gelmektedir.

İğde meyvesi taze ve kuru olarak tüketilebildiği için her türlü saklanabilir. İğde suyun içerisinde haşlanırsa çay olarak da içilebilir Günde birkaç bardak iğde çayından tüketebilirsiniz.

İğde temiz bir yerde kurutulmalıdır. İğdenin kurutulacağı alanın havadar olması önemlidir. Eğer iğdeler nemli ise kesinlikle satın almayınız.

İğdeler cam kavanozlarda, plastik kaplarda ve bez torbalarda saklanabilir. Kapağı sıkı sıkı kapalı olduktan sonra iğdeyi nerede sakladığınızın da bir önemi yok. İğde meyvesi rutubetsiz havadar yerleri severler. Ayrıca ısı sevmedikleri için onları güneş ışığından da korumalısınız.

İğde meyvesini saklarken çok fazla miktarlarda koymayın çünkü bu durum hava akışını engeller. İğdeyi uzun süre saklamak istiyorsanız saklama kabına hemen boşaltın. İğdeleri havalandırın ve yerine tekrardan koyun.

İğdeler bu şekilde uzun süre saklanabilirler. İğdenin raf ömrünü uzatmak için onları rutubetsiz havadar ortamlara koymanız yeterlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir