Hardal Banyosunun Faydaları

Turpgillerden olan hardal bitkisi son derece faydalı bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz’dir. Hardal bitkisi sarı ya da beyaz renkte çiçeklere sahiptir. Hardal bitkisi birçok şeyde kullanılmaktadır. Tohumunda eterik yağ bulunmaktadır. Hardal bitkisi 2 farklı çeşide sahiptir.

Hardal bitkisinin siyah renkte olanı da vardır. Bu hardalın çiçekleri ise sarıdır. Meyveleri kısa ve köşeleri sivridir. 4 köşeden oluşan bu bitki genelde göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta ve gebelik zamanında hamile bayanlara uygulanmaktadır. Beyaz hardalın çiçekleri ise soluk kırmızı renktedir ya da düz beyazdır. Beyaz hardalın taneleri ise siyahınkine göre daha iri ve büyüktür. Tıbbın kullandığı ve faydalandığı hardal türü ise kuşkusuz siyah hardaldır. Çünkü siyah hardal tohumu daha etkindir ve içerisinde potasyum mironat ve sinigrin barındırır.

Hardal ruhu ve hardal kağıdı gibi piyasada hardaldan yapılan birçok şey vardır. Hardal kağıdı kauçuk sektöründe kullanılır ve hardal tozunun kauçuk mahlülü ile yapıştırılması ile elde edilir.

Hardal banyosunun faydaları nelerdir?

– Hardal banyosu hazırlamak son derece kolay ve pratiktir.

– Hardal banyosu hazırlamak için temiz bir tülbent kullanın. Tülbentin içerisine de 150 ile 500 gram hardal tozu ilave edin.

– Hardal tozu tahriş edici olduğu için 10 ya da 15 dakikadan fazla uygulanmamalıdır. O nedenle de hardal banyosunu kısa tutmalısınız.

– Hardal banyosu beyne faydalıdır. Ayrıca akciğerlere de kan dolmasına yardım eder.

– Zatürre ve bronşitten şikayetçi olanlara faydalıdır. İç organlarda biriken kanın dışarı çıkmasına yardımcı olur.

– Sofralarda yenen hardal kabızlığa iyi gelir.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir