Gül Suyunun Faydaları

Gül bitkisinin yapraklarından damıtılarak elde edilen gül suyu birçok alanda kullanılır. Yüzyıllar önce İranlılar tarafından bulunan gül suyundan yararlanmak için gül suyunun doğal olması gerekir. Gül suyu tatlılardan cilt temizliğine kadar birçok alanda kullanılabilir.

Gül suyunun sahip olduğu koku insana ferahlık verirken aynı zamanda da sinirleri yatıştırır. Doğal olan gülsuyunun cilt ve saç bakımında oldukça faydalı etkileri vardır. Cilt temizliğinde kullanılabilir. Cilt lekelerine iyi gelirken sivilce ve siyah noktaların giderilmesinde de kullanılabilir. Aynı zamanda cilde parlaklık verir. Ciltteki ph dengesinin korunmasında yardımcı olur. Gözeneklerde birikmiş kiri ve yağı temizler. Tende meydana gelen kızarıklıkların giderilmesi için de gül suyu kullanılır. Göz altında bulunan morluk ve şişliklerin giderilmesinde ve cildin yaşlanmasını geciktirmede etkilidir.

Saç bakımı içinde gül suyu kullanımı tercih edilebilir. Saçın uzaması ve güçlenmesinde yardımcı olur. Şampuana eklenen bir miktar gül suyunu kullanarak etkisi fark edilebilir.

Ağız kokularının giderilmesi içinde gül suyu kullanılır. Gül suyu ile yapılan gargara ağız kokusunu alırken aynı zamanda dişleri de güçlendirir.

Gül suyu ciltteki makyajı temizlemek içinde kullanılır. Kimyasal ürünlere temizlenen cilt zarar görürken bu işi zararsız halletmenin en etkili ve doğal yollarından biri gül suyudur. Ayrıca gül suyu tıraş losyonu olarak da kullanılabilir. Jiletin yol açabileceği tahrişleri engellemekte gül suyu etkili bir yöntemdir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir