Göğüs Dikleştirmeden Önce Ameliyata Hazırlık

Göğüs dikleştirmeden önce ameliyata hazırlık nasıl olmalıdır?

– Göğüs ameliyatından önce mamografi çekilmesi gerekmektedir. Mamografi şart olmasa da göğsün durumunu görmeniz açısından gereklidir. Doktorunuz ile bu süreçte bağlantınızı koparmamalısınız.

– Eğer aspirin tarzı ilaçlar içiyorsanız bu ilaçları ameliyat olmadan 1 hafta önce kesmeniz gerekmektedir. Çünkü aspirin tarzı ilaçlar kanı sulandırmaktadır. Bu da size ameliyatta zor anlar yaşatır.

– Sigaradan uzak durmalısınız. Sigara içmek yaraların iyileşmesini geciktireceği için eğer sigara içiyorsanız ameliyat sonrası yaralarınız zor geçecektir. O nedenle sigarayı da bırakmalısınız.

– Göğüs dikleştirme ameliyatını adet dönemine getirmeyin. Çünkü bu ameliyat öncesi en az 6 saat hiçbir şey yenmemelidir. Adetli olmanız sizi halsiz düşürür. Eğer adetliyseniz ameliyatı erteleyin.

– Göğüs dikleştirme ameliyatı öncesinde tetkiklerin zamanında yapılabilmesi için erkenden hastaneye başvurmalısınız. Yanınızda bir yakınınız ile gelmelisiniz.

– Önce hastaneye yerleşir ve kan testleriniz yapılır. Yapılan kan testleri sonucu anestezi doktorunuza gider ve ameliyata engel yoktur onayı üzerine ameliyata alınırsınız.

– Göğüs ölçümü yapıldıktan sonra kesit çizimler yapılır ve sakinleştirici ilaç verilir.

– Anestezi verilir ve ameliyata başlanır.

– Ameliyat ortalama 1.5 ila 3 saat arasında sürer.

– Ameliyat sonrası hastanede yatırılır ve kendinizi iyi hissettiğinizde çıkartılırsınız.

– Ameliyat sonrasında da doktorunuzun tavsiyelerine uymalı ve onun dediklerini harfiyen yerine getirmelisiniz.

– Doktorunuz ağrı kesici olarak size ilaç yazdıysa bunları düzenli olarak kullanmalısınız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir