Gıdalara Konan Katkı Maddelerinin Fayda Ve Zararları

Gıdalara üretim, tasnif ve işleme esnasında bazı katkı maddeleri konmaktadır. Özellikle gıdaların hazırlanma, ambalaj ya da taşınma ve depolama gibi süreçlerin gıdanın raf ömrünü uzatmak için bazı yöntemler uygulanır.

Gıdalara konan katkı maddelerinin yarar ve zararları şunlardır:

– Katkı maddeleri gıdaların daha uzun ömürlü olmasını, ayrıca da lezzet ve kokularının daha güzel olmasını sağlar, gıdaların renklerini düzeltir. Gıdaların kalite ve sağlamlığını arttıran katkı maddeleri mikroorganizmaların çoğalmasını engeller ve böylece gıdanın besleyici ve biyolojik değerlerinin korunmasına katkı sağlar.

– Katkı maddelerinin zararları ise gıdaların doğal lezzetlerinin kaybolmasına neden olmasıdır. Ayrıca katkı maddeleri besin öğelerinin kaybolmasına, gıdalarda zehir riskini artmasınave fazla tüketildiği takdirde kişilerde astım ve kanser gibi hastalık türlerinin çoğalmasına neden olmaktadır.

Katkı maddeleri renklendiriciler ve koruyucular olarak ikiye ayrılırlar. Renklendiriciler gıda güvenilirliğinin artmasına ve besin tadında değişiklik yapmadan besini cazip hale getirmeye yarar. Kuru etlere, süt ürünlerine, pasta ve dondurma gibi ürünlere konur. Korucular ise besin maddelerindeki acımayı önler. Bunlar da antioksidan, inorganik ve organik olarak 3’e ayrılır.

İnorganik katkı maddeleri genelde sosis ve salama konur. Ayrıca meyve sularına konur. Nitrit, benzoik asit ve asit tuzu inorganik katkı maddeleridir. Organik katkı maddeleri narenciyede bulunan sitrik asit içerir. En çok marmelat tarzı gıdalarda ve içeceklerde bulunur. Antioksidanlar ise yağlı besinlere kullanılır. Yağlı ürünlerin daha uzun süre saklanması amacıyla eklenir. Sebze ve meyvelerin kararmalarını önler.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir