Dudaklara İyi Gelen Yağlar

Dudaklara İyi Gelen Yağlar

Gençliğimizi gösteren birkaç noktadan biriside dudaklarımızdır. Hem kadınlar için hem erkekler için dudaklar oldukça önemlidir. Parlak, doldun, canlı ve renkli dudaklar hep gençliği gösteren unsurlar olmuştur. Yaş ilerledikçe dudaklar sönükleşmeye, küçülmeye başlar. Dudaklar daraldıkça da etrafında çizgilenmeler ve kırışıklıklar başlar.

Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da dudaklar kuru ve çatlak olabilir. Bunun havayla bağlantısı olduğu gibi tüketilen su oranıyla da doğrudan ilgisi vardır. Dışardan balmlar ile yağlar ile dudaklarımızı desteklediğimiz gibi içeriden de müdahale etmeliyiz. Marketlerden satın alabileceğimiz basit dudak kremlerini tercih edebileceğimiz gibi daha sağlıklı ve kimyasal ile temas sağlamayan dudaklar için bakım yağlarımızı evde kendimiz yapmamız ve çözümü doğada aramamız en doğru olan olacaktır. Bu bakımlar için alacağınız yağlar zaten sadece dudaklara yönelik değil aynı zamanda cilt bakımı için, saç bakımı için de çok kullanışlı olacaktır.

Zeytinyağı, hindistancevizi yağı, badem yapı gibi yağlar kullanım alanı oldukça geniş olan, tek başına bile tercih edildiğinde etkisi çok çabuk görülebilecek yağlardandır. Nereye ne amaçla kullanılırsa kullanılsın mucizevi yararlar gösterecektir. Fakat bunlar sizin için basit kalıyorsa ve siz birkaç yağın yararını aynı anda görmek istiyorsanız bir iki tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle zeytinyağı ve badem yağının yanı sıra aloavera, jojoba ve papatya yağlarını 2’şer 3’er damla karıştırarak dudaklarınıza ihtiyacı olduğu kadar uygulayabilirsiniz. Bu karışımı istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz ve buz dolabında veya soğuk yerlerde muhafaza ederek bozulmadan uzun süre tüketebilirsiniz.

Bunun yani sıra dudak peelinglerinize de hindistancevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağını birkaç damla eklemek çok çok önemlidir. Peeling önerisi olarak da biraz esmer şeker ile saf bal ve biraz zeytinyağı ile yapılan karışım ile 2 günde 1 veya günde 1 yapılarak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu sadece kuru ve parçalanmış dudaklar gider ve yerine dolgun ve parlak dudaklar gelir.

Son olarak da daha katı, tadı oldukça güzel ve gün içerisinde rahatlıkla kullanılabilecek bir karışım paylaşmak istiyorum. bu oldukça basit ve kullanıştır. 1 çay kaşığından biraz az saf bal, 1 çay kaşığı saf zeytinyağı ve 1 çay kaşığı Hindistancevizi yağı karışımı yapılır. Yanında taşıyabileceğiniz küçük bir kaba konulur ve buzdolabına konulur. Bu sayede biraz katılaşacaktır. Gün içerisinde dışardayken de kullanımı daha rahat olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir