Doğal Saç Maskeleri

 

Kimyasal madde kullanımı ürünlerde bu kadar yaygınlaştıkça, raf ömrünü uzatmak için paraben kullanımı yoğunlaştıkça saç bakım ürünlerine, şampuanlara ve saç kremlerine güven git gide azalıyor. Ürünlerden aldığımız etkilerde azaldığı gibi zararları daha az olan ürünlerde cep yakmaya başlıyor. Saçlarına değer veren kişilerde bu gibi durumda neye güveneceğini şaştığı gibi güvendiği bir ürüne de milyonlarca lira dökmek istemiyor. Aslında üretilen ürünler doğada bize yararı olan ürünlerin kimyasal birer taklidi. Örneğin argan yağı içeren ürünlerin içerisine bakarsanız ne oranda kullanıldığı görebilir ve bu oranın çok az bir miktar olduğuna kendiniz de karar verebilirsiniz. Peki siz bunu çok az bir bütçe ile saçlarınıza bakım yaparken cilt bakımızı da neden yapmayasınız.

Doğadan elde edilen ürünler genellikle daha uygun fiyatlıdır ve saftır. Yani saf olanlarını bulduğunuz sürece en etkili sonuçları edinebilirsiniz. Saçlarınızın ihtiyacına göre maskeleri kendiniz seçebilirsiniz. Fakat birçok ürün hem kuru hem yıpranmış hem de yağlı saçlarda kullanılabilmektedir. Öncelikle saç bakımına bol su içmekle başlamalı ve saçlarınıza değer vermekle başlamalısınız. Kaynar sudan uzak tutup kuruyken taramamalı saç diplerine masaj yapmalı ve bol bol yağ bakımı yapmalısınız.

Yağlı saçlar için 1 yumurtayla 2 yemek kaşığı yoğurt karışımı oldukça uygundur. 30 dakika beklemek yeterlidir ve ihtiyacınız oldukça tekrarlayabilirsiniz. Biraz bak ve yumurta sarısıyla yapacağınız karışımı saç diplerine güzelce yedirip yine 30 dakika beklemek ve bu süre zarfında masaj yapmak yine çok işinize yarayacak. Yağlı saçların özellikle karbonatı tercih etmesi gerektiği bilindiği için karbonat ve sirke ile yapılan macun kıvamındaki maske kafa derisinin pH değerini ayarlayarak daha az yağlanmasını sağlayacak.

Kuru saçlar için ise özellikle zeytinyağı ağırlıklı maskeler oldukça yararlıdır. Zeytinyağının tek başına kullanımı da yeterli olacaktır fakat yağlı saçın aksine yumurta akıyla birleştirilen maske kuru saçlara birebir gelecektir. Yine 30 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir