Çay Tüketimi Sağlığa Zararlı mı?

Özellikle Türkiye toplumunda en çok tüketilen içecek kuskusuz çaydır. Bir çoğumuz sabah kahvaltısından akşam yemeği sonrasına çaysız yapamayız. Hatta bazılarımızda gün içinde çay içmediğinde baş ağrısı meydana gelir. Çay bizim için zevkten öte alışkanlık haline gelmiştir.

Komşu akraba ziyaretlerinde ilk ikram edilen çay olur her zaman haliyle bu kadar hayatımızın içine işlemiş bir içeceği çok tüketmemiz kuşkusuz hale geliyor.

Peki ya çay tüketimi sağlığa zararlı uzmanlar çay fazla tüketilmesi durumunda sağlığı olumsuz halede etkiliyor. Fazla çay tüketimi kansızlıktan dikkat bozukluğuna bir çok hastalığa neden olabiliyor. Ayrıca bir bağımlılık haline geldiği için gün içinde az tüketildiğinde baş ağrısı odaklanma sıkıntısı gibi problemler yaratıyor. Uzamanlar günde en fazla 5 fincan çay tüketiminin üzerine çıkılmaması gerektiğini dile getiriyor. Ayrıca çay içerken fazla şeker kullanmanın şeker hastalığını tetikleyeceğini o nedenle çay tüketirken şeker oranına dikkat etmek gerektiğini önemle vurguluyorlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir