Biber Yetiştirmenin Püf Noktaları

Biber bitkisinin özellikleri ve biber yetiştirmenin püf noktaları:

– Biber suyu çok seven bir bitkidir. Ancak biberin yetişeceği toprak ne kuru ne de yaş olmalıdır. Biberi düzenli olarak sulamak gerekmektedir. Damlama yöntemi ile sulanmalıdır.

– Topraktaki nem tarla kapasitesinin %70 ila %80 civarında olmalıdır. Toprağın oransal hava nemi ise %60 ila %70 civarında olmalıdır. Biberin kök aktivitesi nemli toprakta hızlanır.

– Çiçeklenme başlarsa bitki kuraklığa meyillidir. Bibere sık aralıklara ancak belirli miktarlarda su vermek gerekmektedir.

– Toprak kumlu ise 2-3 günde bir sulama yapılmalıdır. Eğer toprak ağırsa 3-7 günde bir sulama yapılmalıdır.

– Yağmurlama tekniği biberin hastalanma riskini arttırır. Damlama sulama yapılacaksa lateral boru kullanılmalıdır.

– Damlatma yöntemi kullanılacaksa ağır topraklarda 75 ila 90 santimetre arasında olmalıdır. Kumlu topraklarda ise damlatma işlemi 40 ila 50 santimetre arasında olması gerekmektedir.

– Damlama ve sulama yapılmayacak ise sıra aralarında sulama arklaarı açılması gerekir. Sulamanın bu şekilde yapılması gerekmektedir.

– Biber bitkisinde kullanılan suyun temiz su olması gerekmektedir. Ayrıca fideler de sağlıklı olmalıdır. Karık sırtına dikilmelidir ve boylar kısa tutulmalıdır.

– Ağır topraklar ile yapılmamalı ve sulama yavaş yavaş olmalıdır.

– Hasta olan biberler hemen temizlenmelidir ve dayanıklı biberler tercih edilerek diğerleri ayıklanmalıdır.

– Organik maddeleri olan toprakları seven biberlerin topraklarına dekara 3 ila 5 ton kadar yanmış gübre eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca dekara kalsiyum ve potasyum da ekilmesi gerekmektedir. Fosfor ve azot da ekilmelidir.

– Biber bitkisinde budama yapılmalıdır. Filizler makas veya el ile ana dallar oluşana kadar alınmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir