Bebeğiniz Hıçkırıyorsa

Bebeğiniz hıçkırıyorsa yapmanız gerekenler..

– Bebekler hava yuttuklarında mide şişer ve diyaframa baskı yapar. Bunun sonucunda da hıçkırırlar. Bebeğiniz konusunda panik yaşarken bebeğiniz yaşadığı bu durumdan dolayı midesinde fazlalık hissedip kusabilir. Bu sefer kustuğunu gördüğünüzde siz daha da endişelenirsiniz. Endişelenmeyin.

– Kusunca kendiliğinden geçen hıçkırık bir süre daha beklense zaten kendiliğinden de geçmektedir. Eğer hala geçmiyorsa bir yudum suya papatya çayı demleyebilirsiniz. Bitki çayları bebeğinizin rahatlamasına neden olacaktır.

– Bebeklerinizi böyle bir durumda korkutmamaya özen gösterin. Korkan bebek iyice panikler. Sizi de panikletir. Siz de bebeğiniz de sakin kalmalısınız. Bazı yörelerdeki söylencelere de kulak asmayın. Bebeğinizi korkutunca hıçkırık geçer sözü tamamen geçersizdir. Sakın bunu bebeğinizde yapıp bebeğinizi korkutmayın.

– Bebeğiniz günde birkaç kere hıçkırıyorsa o zaman çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun hava yutmasına neden olacak şeylerle çocuğunuzu beslememelisiniz. Bebeğinizin beslenirken ağlamasına neden olan şeylerle çocuğu beslemeyin.

– Bebeğinizi çok ve aşırı beslemeyin. Biberon başlığını kontrol edin ve delik büyükse biberon başlığını deliiği küçük olanla değiştirin. Böylece bebeğiniz daha az hava yutacaktır.

– Eğer hala bebeğinizdeki hıçkırık geçmiyorsa o zaman bebeğinizi doktora götürmeli ve gereken muayeneleri yaptırmalısınız. Bebeğiniz gün içerisinde çok sık hıçkırıklarla uğraşıyor ve hıçkırmaktan kendini alamıyorsa o zaman da çocuğunuzu daha az ve hafif şeylerle beslemeli ve verdiğiniz öğünlerin miktarını azaltmalısınız. Ayrıca çocuğunuzun hava yutmasına engel olmalı ve yerken hava yutmasına neden olan gıdaları vermemelisiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir