Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusundan hepimiz muzdaripiz. Ya kendimizde ya da yakınlarımızda var. Bunun bilimsel olarak nedenleri olmakla birlikte genetik sebepleri de vardır. Vücudumuzun her hangi bir yerinde olduğu gibi ayaklarımızda da tabi ki ter bezi vardır. Elbette ki bu ter bezleri de aktiftir. Kokuya sebep olan ter bezlerinin olması veya terlemek değildir. Asıl sebep ayaklarda olan bakteri, mantar veya virüslerden kaynaklıdır. Bunlar nemli ve karanlık yerleri severler. Ayaklarda hem karanlık hem de nemlidir. Ölü hücreleri yiyerek beslenen bu canlılar ortaya bir asit çıkartırlar ve bu asit de kokuya neden olur.

Belalımız olan bu canlılar nedeniyle bazen az bazen çok fazla olan bu kötü koku çözülmez değildir. Kendi kendine oluşmadığı açık olan bu durum için tedbirlerimizi almalıyız. Bunun için ilk olarak seçtiğimiz ayakkabılara çok çok dikkat etmeliyiz. Ayaklarımızın aha alması çok önemlidir. Çünkü az önce bahsettiğim gibi ayaklar terler, nefes almayan ayakkabılarda da hava almadığı için ayakların üzerinde bakteriler oluşur. Koku durumuna ortam doğar. İkinci olarak kullanılan çorap çok önemlidir. Kesinlikle naylon içerikli olmamalıdır. En az iki ayakkabı edinmeye çalışın ve giymediğiniz ayakkabıyı kapalı ortamda değil daima balkon gibi açık alanlara koyun.

Ayakkabılar için ayaklar için özel üretilmiş kokulu ve anti bakteriyel özellik gösteren ürünler vardır. Bunlar temin edilmeli ve ayakkabıların bakımları devamlı yapılmalı. Ayaklarımızın temizliğine de özen göstermeliyiz ve daima temiz tutmalıyız. Tuzlu suda bekletilen ayaklar hem rahatlar hem de bakterilerden arınır. Bunun yanı sıra 2 litre suyla 2-3 yemek kaşığı karbonat tamamen karıştırılıp bu karışımda ayaklar bekletilirse mantar gibi sorunlara da çözüm olur, günlük ayak bakımınız da tamamlanmış olur. Bütün gün yorulan ayaklar mükemmel bir şekilde rahatlar.

Son olarak yağlar devamlı olarak ölü derilerden arındırılmalı. Bunun için evde manikür yapabilirsiniz. Topuk taşı kullanabilirsiniz. Tırnaklar devamlı kesilebilir ve ayaklarda kıllar varsa bundan arındırılabilir. Normal kremlerden se ayaklar için özel üretilmiş ürünleri seçebilir ve düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir