Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayak bakımı sadece kadınlar için elzem değil aynı zamanda erkekler içimde elzemdir. Bu sadece ayakların görüntüsü için değil sağlıklı olması için de önemlidir. Ayak bakımı oje sürülmesi veya illa güzellik salonlarına para dökülmesi anlamına da gelmiyor. Özellikle erkeklerde yoğun olmakla birlikle kadınlar içinde geçerli olan kokulu ayak probleminin ortaya çıkmaması veya varsa giderilmesi için, kadınların açık ayakkabı giydiğinde kötü bir görüntü oluşmaması için makyaj kadar önemlidir.

Bakımlı olmak demek saçların boyanması veya makyaj yapılması demek değildir. Bakımlı olmak demek cildimizin her yerinin bakımlı olması demektir. Ellerimize saçlarımıza bakım yaptığımız kadar ayaklarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. Ayaklar bütün vücudun yükünü çekmekle beraber en çok kapalı kalan, en az hava alan ve en az bakımla karşılaşan yerimizdir. Üzerinde 250 binden fazla ter bezi bulunan ayaklarımız bütün gün kapalı kalıp terledikçe bakteri oluşturmakta ve kötü kokmakta. Ayakta durduğumuz sürece topuklarımız çatlamakta ve ölü deriler çoğalmakta. Tırnakların yanlış kesilmesinden tırnak batıkları oluşmakta ve canımızı acıtmakta.  Enfeksiyonlu mantarlar oluşabilmekte ve kötü kokunun yanı sıra daha çok acı verebilmekte.

Bunların önüne geçebilmek için öncelikle ayaklarımıza özen göstermeye başlayacağız. Ayaklarımızı en az 2 günde 3 günde bir kaya tuzu ile karıştırılmış suda bekleteceğiz. Birkaç damla lavanta yağı da hem bakım yapacak hem de kokusunu güzelleştirecektir. Bunun yanı sıra seçtiğimiz ayakkabılar nefes alabilen ayakkabılar olmalı. Naylon içerikli çoraplar kesinlikle tercih edilmemeli. Tırnak kesim şekline dikkat edilmeli ve düzenli bir şekilde kesilip törpülenmeli. Ayaklar devamlı olarak ölü derilerden arınmış ve kuru bırakılmalı. En az 2 ayakkabı edinilmeli ve dönüşümlü olarak kullanılmalı. Ayakkabılarımız kapalı alanda bırakılmamalı ve özel üretişmiş sprey içe bakım yapılmalı. Ayaklar için özel üretilmiş ürünler kullanılmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir