Argan Yağı Nelere İyi Gelir?

Argan Fas’ta yetişen bir ağaç türüdür. Çok esi zamanlardan beri de sağlık için yaralı olduğu keşfedilmiş ve kullanılmaya başlanmış. Ülkemizde iklim şartlarından dolayı yetiştiriciliği yapılamadığı için ithal edilen bir üründür. Bu sebepten ülkemizde üretilen yağlardan biraz daha farklıdır. Tabi ki öneminden dolayı talebi artmakta ve fiyatlara da bu yansımaktadır. Ancak ne kadar pahalı olursa olsun sağlık ve bakım için önemi ve yararları yadsınamaz.

Hem tek bir yerde üretilen hem de elde edilmesi zahmetli olmasından dolayı argan yağı çok değerli hale gelmiştir. İçerisinde bol miktarda E vitamini barındırır bu sayede de cildi nemlendirir, korur ve bakım yapar. Ciltte oluşan kırışıklıklar içinde oldukça etkili olan bu yağ hem cilt bakımında hem saç bakımında hem tırnak bakımında kullanılmaktadır. Cilt derken cildi kapsayan her yerde yani elde ayakta vücutta kullanılabilmektedir. Bunların dışında kolesterole ve damar sertliğine de iyi geldiği bilinmektedir. Birçok bakımdan zeytinyağının özelliklerini taşımaktadır ancak fayda açısından zeytinyağından bile faydalıdır.

Cildi mikroplardan ve güneşin zararlı ışınlarından korumakla birlikte bu sayede cildin yaşlanmasını da geciktirmektedir. Saç derisini nemlendirdiği için saçlara bakım yapmakta canlandırmakta ve kepek gibi problemlere karşı iyi gelmektedir. Kuru saçlara nem takviyesi yaparak daha bakımlı görünmesini sağlar ve ayrıca saçları güçlendirir, parlaklaştırır ve onarır. Tırnaklara bakım yaparak tırnakların daha güçlü olmasını sağlar ve bu sayede daha güçlü uzamasına yardımcı olur. Vücutta oluşan çatlaklara ve selülitlere karşı yarar sağlar. Cildin elastikiyetini ve kalitesini artırır.

Unutmamalısınız ki argan yağı ucuz bir ürün değildir. Bunun sebeplerinden yukarıda bahsettim. Bu sebeple argan yağını herhangi bir yerden temin ettiğinizde orijinal argan yağı kullanmamış olabilirsiniz ve herhangi bir yarar görmemiş olursunuz. Marketlerde, kozmetikçilerde satılan argan yağlarına güvenmemeli ve bildiğiniz güvendiğiniz yerlerden temin etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir